Про пральний порошок і не тільки…

Якість нашого життя складається з дрібниць, інколи непомітних в повсякденності. Зубна паста, туалетний папір, дезодорант, пральний порошок... Від цих речей залежить не лише наш настрій, але і наше здоров'я.

Усе більш очевидним стає той факт, що боротьба за чистоту в нашому будинку часто обертається збитком здоров'ю, і провиною цьому є численні миючі засоби, до складу яких входять сильнодіючі, а іноді і шкідливі для здоров'я людини і довкілля речовини. Одним з таких необхідних, але не завжди безпечних засобів є і пральний порошок.

Наскільки безпечним є пральний порошок?

Пральний порошок - саме той засіб, без якого не може обійтися жодна хазяйка. Він завжди присутній у будинку, і використовується так часто, як і зубна паста або засіб для миття посуду, тобто щодня. Цей практично незамінний засіб, що дарує чистоту нашому одягу і білизні, тільки на перший погляд здається абсолютно безпечним. Насправді в пральному порошку дуже часто присутні небезпечні компоненти, які до кінця складно вимити в процесі прання, і які залишаються на одязі від прання до прання. При контакті зі шкірою, або при попаданні на слизові оболонки ці речовини можуть викликати подразнення і алергію як у дітей, так і у дорослих.

Щоб вибрати максимально безпечний для здоров'я порошок, вам варто знати, яких інгредієнтів краще уникати. Отже, в пральному порошку часто зустрічаються:

Поверхнево-активні речовини

Основний діючий компонент прального порошку - це поверхнево-активні речовини (ПАР). У ідеалі поверхнево-активні речовини мають бути зроблені з натуральних  речовин, з компонентів рослинного і тваринного походження: вони безпечні для людини і нешкідливі для природи.

Але, нажаль, виробники дешевої побутової хімії використовують синтетичні ПАР, які містять компоненти нафтопереробної промисловості, оскільки вони значно дешевші і простіші у виробництві, але разом з цим і більш токсичні. Синтетичні поверхнево-активні речовини бувають декількох видів, але найагресивніші - аніонні (а-ПАР).

Фосфати

До складу більшості пральних порошків, що продаються на території України, входять також фосфатні добавки, які значно посилюють токсичні властивості а-ПАР. Ці добавки застосовуються невипадково - вони  значно посилюють миючі властивості порошку.

Але нажаль фосфатні добавки також сприяють і інтенсивнішому проникненню поверхнево-активних речовин в організм людини, навіть через неушкоджені шкірні покриви. Це призводить до знежирення шкіри і різко знижує її бар'єрну функцію. ПАР проникають у мікросудини шкіри, попадають у кров і поширюються організмом, що викликає порушення властивостей крові і знижує імунітет людини.

Від фосфатів в порошку страждає не лише наше здоров'я, але і екологія. Адже потрапляючи із стічними водами в річки, озера і ґрунтові води, ці речовини провокують розмноження зелених водоростей, які, розростаючись, забирають з води кисень. Із-за нестачі кисню помирає риба і інші живі організми. Крім того, накопичуючись з роками у водоймах і ґрунті, фосфати забруднюють питну воду і створюють загрозу здоров'ю людини.

На заході про шкоду фосфатів відомо досить давно. Тому в Європі більшість пральних порошків виробляються зі зниженим вмістом токсичних речовин і фосфатних добавок. У Німеччині, Італії, Австрії, Голландії і Норвегії продаються тільки безфосфатні миючі засоби. У Німеччині застосування фосфатних порошків заборонено федеральним законом. У Франції, Великобританії, Іспанії вміст фосфатів в миючих засобах суворо регламентований і не перевищує 12%.

09 жовтня 2013 року Кабінет міністрів України ухвалив законопроект про зменшення і поступове припинення використання на території України миючих засобів на основі фосфатів.

Цеоліти

       В якості альтернативи шкідливим фосфатам були запропоновані цеоліти. Проте, виявилось, що пральні порошки на основі цеолітів хоча і безпечніше за фосфатних, проте мають істотні гігієнічні недоліки:

- миюча здатність нижча нормативних вимог;

- низька здатність до виполіскування залишків порошку з тканин;

- високий вміст силікатів, що призводить до знежирення шкіри;

- зміст більше 7% аніонних поверхнево-активних речовин;

- ушкодження тканин і їх забарвлення;

- наднормативний вміст пилу.

Феноли

      Феноли належать до класу токсичних речовин. Вони здатні завдати шкоди нашому серцю, а також легеням, ниркам і печінці. Ці речовини можуть порушувати роботу нервової системи людини, дуже швидко потрапляючи в організм людини навіть через неушкоджену шкіру, що робить їх особливо небезпечними.

Оптичні освітлювачі

        Коли ви наступного разу побачите по телевізору ролик про пральний порошок, який повинен зробити вашу білизну бездоганно чистою, знайте, швидше за все, в пральний засіб додані оптичні відбілювачі. Саме вони роблять вашу білизну на вигляд білішою, а значить і чистішою. Насправді ці речовини не виводять плями, а просто роблять їх менш помітними. Дослідження  показали, що оптичні освітлювачі не такі вже і нешкідливі - вони можуть стати причиною контактного дерматиту у дітей, а під впливом сонячного світла викликають серйозні алергічні реакції у людей. Крім того вони дуже токсичні для риби та інших організмів  у водоймах.

Ароматизатори

Синтетичні ароматизатори в миючих засобах - запахи "бризу", "свіжості", "хвойного лісу" і так далі, також можуть викликати сильну алергію у людини. Дешеві хімічні ароматичні добавки часто призводять до свербіння, подразнення очей і слизової оболонки. Крім того, ароматизатори в пральному порошку можуть спровокувати астму або важку алергію, і навіть вплинути на концентрацію уваги і координацію рухів.

Якщо кожна з цих речовин окремо може завдати шкоди, що вже говорити про миючий засіб, в якому усі ці хімічні сполуки присутні одночасно. Особливо сильно від пральних порошків можуть постраждати немовлята і маленькі діти, бар'єрна функція шкіри яких ще дуже крихка.

Пральний порошок і  його вплив на здоров'ї людини

Наявність отруйних речовин у пральному порошку може викликати серйозні порушення імунітету, зокрема стати причиною розвитку алергії. Медики називають алергію "чумою третього тисячоліття", хворобою цивілізації. За статистикою, зараз як мінімум кожна п'ята людина на планеті страждає на це захворювання. За прогнозами фахівців імунології, в Україні половина росіян до 2015 року будуть носіями тієї або іншої форми алергії, а реакція на пральні порошки відноситься до одних з найпоширеніших видів алергії на побутову хімію.

Причиною алергії може стати і недотримання елементарних правил безпеки при використанні миючого засобу. Усвідомлений вибір прального порошку і наслідування запобіжних заходів допомагають знизити можливий ризик для здоров'я від використання миючого засобу.

Як правильно вибирати пральний порошок?

      Пральними засобами користуються усі, це неминуча доля побутової хімії в нашому житті. Тому, обираючи  чим прати, звертайте  увагу на те, щоб засіб був максимально гіпоалергенним і нетоксичним. Сьогодні майже у кожному супермаркеті можна зустріти засоби для прання із зниженим вмістом шкідливих речовин або екологічно чисті засоби, які не містять фосфатів, ензимів, відбілювачів і синтетичних ароматизаторів. Такі засоби будуть коштувати не на багато дорожче від звичайних, але застосовуючи їх ви, на сам перед, дбаєте про завтрашній день, Ваш та Вашої родини.

Вибираючи пральний засіб, користуйтесь наступними правилами:

-   Уважно ознайомтеся зі змістом упаковки.

На упаковці якісного і нефальсифікованого прального засобу обов'язково вказуються хімічні компоненти, що входять до його складу. По них можна судити, в якій кількості міститься в засобі ПАР і інші небезпечні для здоров'я і екології речовини. У разі відсутності цих даних на упаковці їм краще не користуватися.

При купівлі пам'ятаєте, що вартість порошку підвищує наявність натуральних природних ферментів та ПАР, які значно дорожчі за синтетичні.

-   Запитайте наявність гігієнічного сертифікату на вибраний продукт, якщо ви не упевнені в його безпеці.

Копія такого документу має бути у продавця, якщо продукція завезена офіційно, і її нешкідливість підтверджена лабораторними випробуваннями. Зараз на нашому ринку багато підробок, які не мають документації, що підтверджує їх походження і склад.

Пам'ятайте, що порошки з фосфатами і змістом ПАР більш ніж 5% небезпечні для вашого здоров'я. Нажаль, саме порошки з маркуванням "ПАР більш ніж  5%%, але менше як 15%" заполонили ринок миючих засобів у нас в країні.

-    Купуйте екологічно безпечні миючі засоби.

До складу екологічно чистих засобів не входять штучні (синтетичні) ароматизатори, барвники, фосфати, вони безпечні в побуті і не завдають шкоди довкіллю.

Використовуйте рідкі засоби. Вони не містять фосфатів. Крім того, при використанні рідких та гелеобразних засобів Ви позбавляєтесь пилу від прального порошку, який залишається у повітрі під час прання до 20 хвилин. Саме він може спровокувати алергію.

За матеріалами статті «Стиральный порошок. Очевидное – невероятное» (сайт журнала «Женские дела»). URLhttp://bticino.com.ru/

 

ЭХАClean Средство для стирки цветного бельяЭХАClean Ополаскиватель для белья (без запаха, свежесть, цветочный)ЭХАClean Средство для стирки деликатных тканейЭХАClean Средство для стирки белого белья

  ЭХАClean Средство                 ЭХАClean Ополаскиватель             ЭХАClean Средство                 ЭХАClean Средство

для стирки цветного белья           для белья (без запаха)         для стирки деликатных тканей     для стирки белого белья